« histoire gravée dans la pierre »

Nagy Virgil

1859-1921
Nagy Virgil - 1. fotó
Nom Nagy Virgil
Nom de naissance Nagy Virgil
Date de naissance 25 avril 1859
Lieu de naissance Temesvár
Défunt 8 novembre 1921
Données du monument commémoratif
Pays Hongrie
Département Szabolcs-Szatmár-Bereg
Ville Nyíregyháza
Adresse Nyíregyháza, Kossuth tér 4, 4400
Fait le 1904
Commandé par Nyíregyháza Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatal
Histoire du défunt
1859. április 25-én született Temesváron. Iskoláit szülővárosában végezte, majd a budapesti József Műegyetemnek és a képzőművészeti főiskolának, az akkori Mintarajztanodának volt egyidőben hall­gatója. 1885-ben szerezte meg építészeti oklevelét. Már egyetemi évei alatt pálya­díjat nyert; tanulmányai befejezése után Steindl professzor tanszékén, a középkori építészeti tanszéken lett tanársegéd. Ezután kiváló magánépítészi irodákban vállalt megbízásokat: Ney Béla, majd Hauszmann Alajos mesternél fejlesztette képességeit. 1887-ben állami...
Afficher toute l'histoire
1859. április 25-én született Temesváron. Iskoláit szülővárosában végezte, majd a budapesti József Műegyetemnek és a képzőművészeti főiskolának, az akkori Mintarajztanodának volt egyidőben hall­gatója. 1885-ben szerezte meg építészeti oklevelét. Már egyetemi évei alatt pálya­díjat nyert; tanulmányai befejezése után Steindl professzor tanszékén, a középkori építészeti tanszéken lett tanársegéd. Ezután kiváló magánépítészi irodákban vállalt megbízásokat: Ney Béla, majd Hauszmann Alajos mesternél fejlesztette képességeit. 1887-ben állami szolgálatba lépett, 1893-ban a Kereskedelmi Minisz­térium főmérnökévé, 1899-ben pedig műszaki tanácsosává nevezték ki. Ebben a minőségében a fővárosi Duna-hidak építészi kiképzésében vett részt: az egykori Ferenc József (ma: Szabadság) híd és az Erzsébet híd architektúráját tervezte.

1893-ban a József Műegyetem az álta­lános műtörténet magántanárává habili­tálja, 1905-ben pedig Czigler professzor örökébe lépve az ókori építési tanszék nyilvános r. tanárává választják. A Ma­gyar Mérnök- és Építész-Egylet műépíté­szeti szakosztályában jegyzőként tevé­kenykedett, az Építési Ipar, az egyesület közlönye egyre-másra közli szerkezetta­ni és építészettörténeti tanulmányait.

Nem fordított hátat a gyakorlati építé­szetnek sem: városházák, székházak, templomok hirdetik invenciózus terve­zői készségét. Építészként az eklektikus stíluson iskolázott, minden korszak érté­kes elemeit ötvöző stílusa később a ma­gyar népi építészet elemeivel bővült.

Eredményesen munkálkodott a ma­gyar műemlékek felmérése és védelme területén. A nagyváradi Szent László-­bazilika helyén talált régi sírköveket, Szilágy vármegye műemlékeit írta le és Spanyolországban tett körutazása után az ottani műemlékekről írt részletes be­számolót. Nemcsak írt: az egri székes­egyház szentélyének, a nagyváradi püs­pöki rezidenciának, az örvösi Széche­nyi-kastélynak restaurációs, műemléki helyreállító munkáit is ő tervezte és ve­zette.

Könyvei a hazai művészettörténeti iro­dalom értékei.

A Műegyetemen az építészi és mér­nöki szakosztály dékánja volt 1912-13-­ban. Ő dolgozta ki a tervezett temesvári - második - műegyetem szabályzatát és épületeit.

Széles körű munkásságot fejtett ki a Műemlékek Országos Bizottságában, az Országos Képzőművészeti Tanácsban, az Országos Középítési Tanácsban is. Ha­zánkat több külföldi testületben is siker­rel képviselte. A londoni Royal Institute of British Architects, valamint az Archi­tectural Institute of Canada tagjai közé választotta a több idegen nyelven kivá­lóan beszélő tudóst; tiszteletbeli levelező tagja lett a Sociedade dos Architectos Portuguezes-nek is.
1921. november 8-án hunyt el Budapesten.

Tanártársai, volt diákjai Nagy Virgil jellemét, szerénységét és emberiességét is kieme­lik megemlékezésükben.
Bougies
Lapidaris
Actuellement, aucune bougie n'est allumée
Allumez une bougie pour le défunt en cliquant sur le bouton ci-dessous.
Allumer une bougie
Mots doux
Lapidaris
Aucun souvenir pour le moment
Ecrivez un souvenir du défunt en cliquant sur le bouton ci-dessous.
Ecrire un souvenir
Allumer une bougie
Allumez une bougie à la mémoire du défunt ! S'il vous plaît entrez votre nom, le message n'est pas requis. Les bougies allumées brûlent pendant 7 jours sur la fiche de données du défunt.
Vous pouvez écrire un message adressé au défunt, raconter un beau souvenir que vous avez partagé ou vous pouvez partager une expérience commune avec d’autres membres de la famille et des amis.

Le nom de la (des) personne(s) commémorative(s) qui commémore(nt). Par exemple, "Pierre" ou "Pierre et sa famille", ou vous pouvez saisir un nom complet, selon votre souhait.

Modifier
Le nom de la (des) personne(s) commémorative(s) qui commémore(nt). Par exemple, "Pierre" ou "Pierre et sa famille", ou vous pouvez saisir un nom complet, selon votre souhait.
Ne peut pas être vide !
Ne peut pas être vide !
Indiquer l'adresse e-mail
Saisir votre adresse e-mail pour être informé des modifications effectuées sur la page commémorative.
Adresse e-mail avec laquelle vous vous êtes inscrit.
 
Lapidaris