„kőbe vésett történet”

Nagy Virgil

1859-1921
Nagy Virgil - 1. fotó
이름 Nagy Virgil
본명 (태어났을 때의 이름) Nagy Virgil
생년월일 25 April 1859
출생지 Temesvár
고인 8 November 1921
기념비 정보
국가 Magyarország
도 (행정구역) Szabolcs-Szatmár-Bereg
도시 Nyíregyháza
주소 Nyíregyháza, Kossuth tér 4, 4400
세로로 1904
기념비 세워지기 Nyíregyháza Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatal
고인 이야기
1859. április 25-én született Temesváron. Iskoláit szülővárosában végezte, majd a budapesti József Műegyetemnek és a képzőművészeti főiskolának, az akkori Mintarajztanodának volt egyidőben hall­gatója. 1885-ben szerezte meg építészeti oklevelét. Már egyetemi évei alatt pálya­díjat nyert; tanulmányai befejezése után Steindl professzor tanszékén, a középkori építészeti tanszéken lett tanársegéd. Ezután kiváló magánépítészi irodákban vállalt megbízásokat: Ney Béla, majd Hauszmann Alajos mesternél fejlesztette képességeit. 1887-ben állami...
자세한 이야기 보기
1859. április 25-én született Temesváron. Iskoláit szülővárosában végezte, majd a budapesti József Műegyetemnek és a képzőművészeti főiskolának, az akkori Mintarajztanodának volt egyidőben hall­gatója. 1885-ben szerezte meg építészeti oklevelét. Már egyetemi évei alatt pálya­díjat nyert; tanulmányai befejezése után Steindl professzor tanszékén, a középkori építészeti tanszéken lett tanársegéd. Ezután kiváló magánépítészi irodákban vállalt megbízásokat: Ney Béla, majd Hauszmann Alajos mesternél fejlesztette képességeit. 1887-ben állami szolgálatba lépett, 1893-ban a Kereskedelmi Minisz­térium főmérnökévé, 1899-ben pedig műszaki tanácsosává nevezték ki. Ebben a minőségében a fővárosi Duna-hidak építészi kiképzésében vett részt: az egykori Ferenc József (ma: Szabadság) híd és az Erzsébet híd architektúráját tervezte.

1893-ban a József Műegyetem az álta­lános műtörténet magántanárává habili­tálja, 1905-ben pedig Czigler professzor örökébe lépve az ókori építési tanszék nyilvános r. tanárává választják. A Ma­gyar Mérnök- és Építész-Egylet műépíté­szeti szakosztályában jegyzőként tevé­kenykedett, az Építési Ipar, az egyesület közlönye egyre-másra közli szerkezetta­ni és építészettörténeti tanulmányait.

Nem fordított hátat a gyakorlati építé­szetnek sem: városházák, székházak, templomok hirdetik invenciózus terve­zői készségét. Építészként az eklektikus stíluson iskolázott, minden korszak érté­kes elemeit ötvöző stílusa később a ma­gyar népi építészet elemeivel bővült.

Eredményesen munkálkodott a ma­gyar műemlékek felmérése és védelme területén. A nagyváradi Szent László-­bazilika helyén talált régi sírköveket, Szilágy vármegye műemlékeit írta le és Spanyolországban tett körutazása után az ottani műemlékekről írt részletes be­számolót. Nemcsak írt: az egri székes­egyház szentélyének, a nagyváradi püs­pöki rezidenciának, az örvösi Széche­nyi-kastélynak restaurációs, műemléki helyreállító munkáit is ő tervezte és ve­zette.

Könyvei a hazai művészettörténeti iro­dalom értékei.

A Műegyetemen az építészi és mér­nöki szakosztály dékánja volt 1912-13-­ban. Ő dolgozta ki a tervezett temesvári - második - műegyetem szabályzatát és épületeit.

Széles körű munkásságot fejtett ki a Műemlékek Országos Bizottságában, az Országos Képzőművészeti Tanácsban, az Országos Középítési Tanácsban is. Ha­zánkat több külföldi testületben is siker­rel képviselte. A londoni Royal Institute of British Architects, valamint az Archi­tectural Institute of Canada tagjai közé választotta a több idegen nyelven kivá­lóan beszélő tudóst; tiszteletbeli levelező tagja lett a Sociedade dos Architectos Portuguezes-nek is.
1921. november 8-án hunyt el Budapesten.

Tanártársai, volt diákjai Nagy Virgil jellemét, szerénységét és emberiességét is kieme­lik megemlékezésükben.
춧불들
Lapidaris
지금 이 분을 위해 켜 있는 촛불이 하나도 없습니다.
고인들을 위해 아래 버튼을 눌러서 촛불을 켜 보세요!
촛불켜기
조용한 몇 마디
Lapidaris
기념글을 남겨준 분이 아직 없습니다.
고인을 위해 아래 버튼을 눌러서 기념글을 남겨 보세요!
기념글 쓰기
촛불켜기
고인을 위해 고객님도 촛불을 켜 보세요! 메시지는 필수 아니고 성함만 적어 주시면 됩니다. 켠 촛불은 고인의 프로필에 7일동안 켜 있습니다.
고인과 직접 이야기하는 것처럼 함께 했던 좋은 기억에 대해서 이야기하는 메시지를 쓰거나 가족들, 지인들, 친구들과 함께 했던 순간을 나눌 수도 있습니다.

방문자나 방문자들을 일컫는 이름. 예를 들어 "길동이", "김포댁", 아니면 성명을 그대로 쓸 수도 있습니다. 이것은 고객님의 선택입니다.

편집
방문자나 방문자들을 일컫는 이름. 예를 들어 "길동이", "김포댁", 아니면 성명을 그대로 쓸 수도 있습니다. 이것은 고객님의 선택입니다.
필수 항목입니다.
필수 항목입니다.
이메일 주소 입력하기
기념페이지에 변경사항이 있는 경우 알림을 받으려면 이메일 주소를 알려 주세요!
가입한 이메일 주소
 
Lapidaris