Milyen emlékeket tudunk megőrizni a Lapidarissal?

A Lapidaris kő jövőbe mutató innováció, ami révén meg tudjuk őrizni a legszebb emlékeinket az elhunyt szeretteinkről, barátainkról, őseinkről. A emlékhelyre felszerelhető Hollóházi porcelán kőben egy chip található, ami okostelefonnal leolvasható és elnavigál az emlékek erdejébe. A Lapidaris oldalt a család tudja kezelni és feltölteni. Mostani posztunkkal szeretnénk egy kis segítséget nyújtani, hogy milyen szerteágazó lehetőségek vannak arra, hogy minél több és többfajta emléket megőrizzünk utódainknak.

Milyen emlékeket tudunk megőrizni a Lapidarissal?

1.     Fényképek


Legkézenfekvőbb lehetőség a fényképek összegyűjtése és feltöltése az emlékoldalra, igazából a többi pont is ehhez kapcsolódik, csak ötletet ad arra, hogy mikről szülessen kép. A legtöbb családnak albumokba rendezve rengeteg fotója van a szeretteiről, ezeket érdemes digitalizálni. Amennyiben több családtag, ismerős is rendelkezik az emlékoldalhoz való hozzáféréssel (ezt a közeli család dönti el, hogy kinek ad szerkesztési lehetőséget), akkor olyan nem látott képeket is megismerhet, amik igazi kincsek lehetnek az Önök számára. Érdemes lehet régi barátokat is megkérni, hogy nézzenek körül van e olyan fotó, ami felbecsülhetetlen értékkel bír az elhunytról, lehet ez egy kirándulásról, nyaralásról készült kép, vagy egy tabló fotó.



2.     Videók


Régen nem nagyon voltak mozgóképes felvételek, de ma már mindenki kezében ott van az okostelefon szuper kamerával, így egyre több családi emléket tudunk megőrizni videó formában is. Nem csak a születésnapokat, vagy a karácsonyt érdemes megörökíteni, hanem egy átlagos napokat is, évtizedekkel később hálásak leszünk, hogy megnyomtuk a felvétel gombot. A jeles napokról készült VHS kazettákat pedig át tudjuk irattatni DVD formába, így már könnyedén tudjuk bővíteni ezzel is a gyűjteményt.



Milyen emlékeket tudunk megőrizni a Lapidarissal?


3.     Hanganyagok


Egyszer egy egyetemi feladatom családfa kutatás volt és diktafonos felvételeket kellett készítenem a nagyszüleimmel és távolabbi rokonokkal. Ezeket a felvételeket eltettem és így a családi történetek megmaradnak örökre. Jó alkalmak az ünnepek mikor együtt vagyunk a szeretteinkkel, kérhetjük őket, hogy készüljön ilyen beszélgetés és meséljenek a fiatal korukról. Ezeket persze videó formában is megőrizhetjük, ráadásul ez egy olyan közös családi program, ami maga is gyönyörű emlékké válik és a rég eltávozott családtagok is megelevenednek ilyenkor.



4.     Dokumentumok


Sok padláson porosodnak régi dokumentumok, anyakönyvi kivonatok, házasságlevelek és még megannyi fölöslegesnek gondolt sárguló papír. Ezeket jó lehet átnézni és elmélyedni a család történetében, megtudni többet az őseinkről. Ilyenkor bukkanak elő még régi képek, festmények amiket elhelyezhetünk az emlékek könyvtárába.



5.     Tárgyak


A padláson, régi hagyatékban vannak olyan bútorok, tárgyak, dekorációk, amik már nem lehet felújítani, nem illik az otthonunkba, vagy nem fér el. Tudom úgy vagyunk vele, hogy ezeket úgysem felejtjük el, de sajnos az idő vasfoga az emlékeket is kikezdi. Én már nem tudom felidézni dédnagymamám házának minden sarkát, nem emlékszem a fali szőttesre, a csetreszekre, vagy a konyhaszekrény színére, egy egy fotó viszont olyan emlék horgony, ami előhívja még az illatokat is, a hangulatot és a pillanatot. A lakás, ház képe időutazásra hívja majd az unokáinkat, akár a lakás alaprajzát is elkészíthetjük, így megmutatva hol és hogyan éltünk régen. Így karácsony közeledtével a régi családi karácsonyfa díszekről is készülhetnek képek, hiszen ezek könnyen eltörnek, elvesznek, így már csak mesélni tudnánk később róluk.



6.     Történetek


A saját emlékeinket gyerekkorunkból, fiatalkorunkból meg is írhatjuk. Mesélhetünk a szerelmekről, a csalódásokról, átadhatjuk az élettapasztalatainkat leszármazottainknak. Leveleket, recepteket is megőrizhetjük egy fotó segítségével.


Ön milyen emlékeket őrizne meg a családjáról, szeretteiről? Miket töltene fel a Lapidaris emlékoldalra?






További bejegyzések