„kőbe vésett történet”

Šaban Bajramović

1936-2008
이름 Šaban Bajramović
본명 (태어났을 때의 이름) Šaban Bajramović
생년월일 16 April 1936
출생지 Niš, Szerbia
고인 8 June 2008
고인의 무덤
국가 Szerbia
도 (행정구역) Nišavski okrug
도시 niš
묘지 Niš
고인 이야기
Biografija:Šaban Bajramović je po narodnosti bio Rom, a poreklom iz Niša. Iako naziv Ciganin ponekad nosi pejorativan smisao, Bajramović je o sebi rado govorio kao o Ciganinu. Za svoju narodnost je rekao: „Kakav Rom, ja sam Srbin, srpski Ciganin“.[2] Posle svog slavnog, prvog koncerta u beogradskom Domu sindikata, krajem sedamdesetih, rekao je izvesnom novinaru: „Četrdeset i kusur godina sam Ciganin, a tek dve-tri Rom, pa piši - Ciganin.“U devetnaestoj je, zbog ljubavi, pobegao iz vojske, pa je kao dezerter, osuđen na tri godine zatvo...
자세한 이야기 보기
Biografija:
Šaban Bajramović je po narodnosti bio Rom, a poreklom iz Niša. Iako naziv Ciganin ponekad nosi pejorativan smisao, Bajramović je o sebi rado govorio kao o Ciganinu. Za svoju narodnost je rekao: „Kakav Rom, ja sam Srbin, srpski Ciganin“.[2] Posle svog slavnog, prvog koncerta u beogradskom Domu sindikata, krajem sedamdesetih, rekao je izvesnom novinaru: „Četrdeset i kusur godina sam Ciganin, a tek dve-tri Rom, pa piši - Ciganin.“U devetnaestoj je, zbog ljubavi, pobegao iz vojske, pa je kao dezerter, osuđen na tri godine zatvora na Golom otoku.U javnosti je prihvaćen kao dobar čovek, mada neki ocenjuju da je bio bolji drug, nego suprug i otac. Bio je oženjen Milicom, sa kojom je živeo u Nišu i imao četiri ćerke.Nedelju dana pred smrt, Bajramović se požalio na slabo zdravlje i težak život, i tom prilikom mu je Rasim Ljajić, srpski ministar rada i socijalne politike uručio jednokratnu novčanu pomoć i obećao potrebno lečenje.Preminuo je u 73. godini života u niškom kliničkom centru od posledica infarkta. Sahranjen je na Niškom novom groblju. Sahrani su pored mnogobrojnih Nišlija prisustvovali Boris Tadić, tada Predsednik Republike Srbije, Rasim Ljajić, ministar rada i socijalne politike Republike Srbije, Zoran Živković bivši premijer Republike Srbije, Goran Paskaljević, filmski režiser i Željko Samardžić, pevač.

Pevačka karijera:
Snimio je 20 albuma i oko pedeset singlova, a napisao je i komponovao više od sedamsto pesama. Njegovi ljubitelji ga opisuju kao izvanrednog pevača vrhunskog kvaliteta, „pevača iz srca i duše“. O kvalitetu njegovih pesama donekle govori i činjenica da je njegovo izvođenje pesme „Đelem, đelem“ izabrano za himnu svih Roma sveta.Pevanjem je počeo da se bavi za vreme izdržavanja zatvorske kazne, kada je u zatvoru osnovao džez orkestar. Po povratku u Niš, pevao je u tamošnjem kulturno-umetničkom društvu koje je nosilo ime po jedinom romskom narodnom heroju, a kada je ono preimenovano u KUD „Rom“, otišao je da peva po krčmama u zabačenim bosanskim planinskim mestima. To preimenovanje doživeo je kao ličnu uvredu.U to vreme nije uspeo da nađe izdavačku kuću za snimanje svoje muzike u Srbiji i zbog toga svoja dela izdaje u Sloveniji, za Produkciju gramofonskih ploča RTV Ljubljana. Ali, ugovor koji je potpisao sa tom kućom bio je izuzetno nepovoljan, jer je od dva albuma izdata u ogromnom tiražu dobio zanemarivo malo novca. Tek tada se u javnosti saznalo da je Bajramović zapravo bio nepismen i da je to jedan od osnovnih razloga potpisivanja nepovoljnih ugovora.Kasnije je često nastupao s muzičkim sastavom „Crna Mamba“. Sa njima je sarađivao gotovo dve decenije.Na lični poziv Nehrua i Indire Gandi nastupao je u Indiji, gde je zvanično proglašen za Kralja romske muzike. Jednom prilikom je pevao u pratnji mostarskog benda Мостар севдах реунион, pa neki smatraju da je bio član i tog benda. Najčešće je pevao u Italiji.Početkom osamdesetih godina ustanovljeno je da ima zloćudne polipe na glasnim žicama. Operisan je, a lekari su mu zabranili da se ubuduće bavi pevanjem. Ipak, samo desetak dana posle vrlo komplikovane operacije, održao je solistički koncert. „Bez pesme ne mogu“, pravdao se. I pored teške bolesti, nastupao je na Međunarodnom džez festivalu-Nišvil u Nišu 2005. godine.Magazin Tajm ga je proglasio za jednog od deset najvećih bluz pevača na svetu.

춧불들
Lapidaris
지금 이 분을 위해 켜 있는 촛불이 하나도 없습니다.
고인들을 위해 아래 버튼을 눌러서 촛불을 켜 보세요!
촛불켜기
조용한 몇 마디
Lapidaris
기념글을 남겨준 분이 아직 없습니다.
고인을 위해 아래 버튼을 눌러서 기념글을 남겨 보세요!
기념글 쓰기
촛불켜기
고인을 위해 고객님도 촛불을 켜 보세요! 메시지는 필수 아니고 성함만 적어 주시면 됩니다. 켠 촛불은 고인의 프로필에 7일동안 켜 있습니다.
고인과 직접 이야기하는 것처럼 함께 했던 좋은 기억에 대해서 이야기하는 메시지를 쓰거나 가족들, 지인들, 친구들과 함께 했던 순간을 나눌 수도 있습니다.

방문자나 방문자들을 일컫는 이름. 예를 들어 "길동이", "김포댁", 아니면 성명을 그대로 쓸 수도 있습니다. 이것은 고객님의 선택입니다.

편집
방문자나 방문자들을 일컫는 이름. 예를 들어 "길동이", "김포댁", 아니면 성명을 그대로 쓸 수도 있습니다. 이것은 고객님의 선택입니다.
필수 항목입니다.
필수 항목입니다.
이메일 주소 입력하기
기념페이지에 변경사항이 있는 경우 알림을 받으려면 이메일 주소를 알려 주세요!
가입한 이메일 주소
 
Lapidaris