Hazlov památník maďarských obětí
(1)
1945 
1945 
Hazlov památník maďarských obětí
1945-1945 
Név:
Hazlov památník maďarských obětí
Becenév:
Születési név:
Születési idő:
1945. április 11.
Születési település:
Elhunyt:
1945. április 11.
Másik idézet Másik idézet
Idézet mentése Idézet mentése

""Ti, kteří žijí v našich srdcích, nepomíjejí, Bez ohledu na to, jak ubíhají stíny, sny, roky.""

Hazlov památník maďarských obětí élettörténete

V prosinci 1944 přinutila maďarská vláda vysokoškoláky, aby pokračovali ve studiu v Německu. Vysokoškoláci se před koncem války pokusili vrátit do Maďarska.

Když vlak, který je převážel, se nacházel v blízkosti vesnice Hazlov, zaútočily na ně americké bombardéry. Důvodem tragédie, která se stala v Hazlově 11. dubna 1945, bylo podle amerického důstojníka to, že se americká armáda mylně domnívala, že osobní vlak převážející maďarské vysokoškoláky, profesory a jejich rodinné příslušníky z Německa do Maďarska je vlak převážející německou munici, a proto proti ní provedl letecký útok. Americké stíhačky začaly vlak bombardovat po sedmé hodině večer a z kulometů byli zastřeleni i civilisté, kteří se snažili z vlaku uniknout do nedalekého lesa.

Podle dnes dostupných údajů si americký útok na místě vyžádal 23 mrtvých, 63 lidí utrpělo vážná zranění. 13 z nich zemřelo v nemocnici v nedalekém městě As. Mezi oběťmi byli tři profesoři Budapešťské technické univerzity (BME), tři asistenti učitele inženýrství, dvacet studentů inženýrství, sedm přísných lékařů a tři rodinní příslušníci.

Zaměstnání

Budapešťská technická univerzita (BME)

Foglalkozása

Mikor történt? (nem kötelező)
Foglalkozása

Kvalifikace

studenti, profesoři, lékaři

Foglalkozása

Mikor történt? (nem kötelező)
Foglalkozása