Géza dr. Bujdos
1899 
1972 
Géza dr. Bujdos
1899-1972 
Név:
Géza dr. Bujdos
Becenév:
Születési név:
Bujdos Géza
Születési idő:
1899. augusta 29.
Születési település:
Poklostelk
Elhunyt:
1972. februára 17.
Másik idézet Másik idézet
Idézet mentése Idézet mentése

"Nem múlnak ők el, kik szívünkben élnek, Hiába szállnak árnyak, álmok, évek."

Géza dr. Bujdos élettörténete

dr. Bujdos Géza

Bujdos Géza 1899. augusztus 29-én született Poklostelken, apja Bujdos János, anyja Szűcs Berta. 1926-ban Kisvárdán kötött házasságot Kovács Margittal. A községnél nyert alkalmazást, ekkoriban a KSE főtitkára is. 1938-ban és 1939-ben magyar királyi hadnagyként és leventecsoport parancsnokként említik. 1939-ben Szegeden államtudományi doktori végzettséget szerzett, Summa cum laude minősítéssel. 1940 végén a községi irodatiszti állásból Szilágy vármegyében szolgabíróvá nevezték ki. 1941. október 1-jén a kormányzó Nemzetvédelmi Keresztet adományozott neki. 1941-44 között Szabolcs megye aljegyzője. 1944 őszétől tartalékos főhadnagyként a sorozást és a bevonulást irányítja. 1945-48 között a Kisvárdai járás főjegyzője. Ez utóbbi évben mint „reakcióst”, nyugdíjazták. Ezután különböző helyeken dolgozott. 1956-ban a TITÁSZ-nál volt könyvelő.

1956. október 28-án délelőtt Kisvárdán új Munkástanács alakult, mely délután ismét gyűlésezett, nagy tömeg jött össze a tanácsteremben. Többen elmentek Bujdos lakására és kérték a gyűlésen való részvételre. Ő ennek eleget tett, és ott az elnökségbe választották, javaslatára megalakították a bizottságokat is. Ő igyekezett az indulatokat visszafogni, nyugalmat teremteni. A miskolci és a nyíregyházi forradalmi bizottságoknál érdeklődött, hogy mi is a feladatuk. Kijelentette, hogy nem kívánja átvenni a községi tanács munkáját, de a gyakorlatban mégis ezt tette, utasítást adva, hogy a Munkástanács beleegyezése nélkül a tanács dolgozói semmilyen intézkedést nem hozhatnak. Október 31-én újabb gyűlés volt, megalakították az új Munkástanácsot, ebben ismét vezető szerepet kapott. Aznap alakult meg a járási forradalmi bizottság (Munkástanács), itt is őt választották meg elnökül, ezért október 31-én este a községi forradalmi bizottság elnöki tisztségéről lemondott. A Járási Munkástanács elnökeként a vidéket is járta és útbaigazítást adott a tennivalókról. November 4-én a forradalmat és a szabadságharcot a megszállók leverték, megkezdődött a számonkérés. A szovjetek és a hadkiegészítő parancsnokság emberei a lakásukon tartóztatták le a Munkástanács tagjait, köztük Bujdost is, majd idővel szabadon engedték. 1957. augusztus 7-én előzetes letartóztatásba helyezték, 1957. december 18-án bűnösnek mondták ki a demokratikus államrend megdöntésére irányuló mozgalom vezetésének bűntettében. Hat év börtönbüntetésre ítélték, megfosztották politikai jogaitól, és teljes vagyonelkobzást rendeltek el. Az ítéletben megállapították róla, hogy vagyontalan! Másodfokon 5 évet szabtak ki rá, ebből 3 évet töltött Márianosztrán. A büntetés, és az, hogy ezt követően lényegében „alkalmi” munkákból élt, megviselte az egészségét, családját.

Dr. Bujdos Géza 1972. február 17-én hunyt el Nyíregyházán tüdőrákban, a kisvárdai régi temetőben nyugszik. 2022. október 21-én emléktáblát avatott a tiszteletére a város és Kisvárdai Városszépítő Egyesülete.

Néző István