„kőbe vésett történet”

I. világháború kisvárdai hősi halottainak emlékműve

„„Mert nem a félelemnek lelkét
adta nekünk az Isten, hanem az erő,
a szeretet és a józanság lelkét.”
(2. Timóteus 1:7)”
Podaci spomen mesta
Država Mađarska
Županija Szabolcs-Szatmár-Bereg
Naselje Kisvárda
Adresa Régi temető
Stojećki 2018
Postavio Kisvárdai Református Egyházközség
Istorija spomen mesta
1914. július 28. és 1918. november 11. között zajlott az I. világháború. Kisvárda település előjárói már 1924–ben elindították egy I. világháborús emlékmű megvalósítását. Akkor nem sikerült.  Azóta évtizedek teltek el s nem történt semmi. Az elmúlt év (2017) februárjában mégis újra éledt az 1924–es kezdeményezés. Jelenleg soproni, volt kisvárdai lakos, Dr. Szilágyi László levélben kereste meg a várost –a polgármesteri hivatalt, a Városszépítő Egyesületet, az egyházakat, stb.– s egymillió forintot ajánlott fel az emlékmű megvalósításár...
Prikaži celu priču
1914. július 28. és 1918. november 11. között zajlott az I. világháború. 

Kisvárda település előjárói már 1924–ben elindították egy I. világháborús emlékmű megvalósítását. Akkor nem sikerült.  Azóta évtizedek teltek el s nem történt semmi. Az elmúlt év (2017) februárjában mégis újra éledt az 1924–es kezdeményezés. Jelenleg soproni, volt kisvárdai lakos, Dr. Szilágyi László levélben kereste meg a várost –a polgármesteri hivatalt, a Városszépítő Egyesületet, az egyházakat, stb.– s egymillió forintot ajánlott fel az emlékmű megvalósítására. „Nem veszhet el a nyom sem a helyszínen, sem a szívünkben, emlékeinkben! –írta 2017. január 27–ei levelében, a város vezetésének, a Városszépítő Egyesületnek és másoknak– Dr. Szilágyi László fogorvos. 

Majd így folytatta: Ezért szándéknyilatkozatot teszek egy MÉLTÓ – I. világháborús emlékmű– felállításához. Ezt megerősítendő 1 millió Ft–os alapot hozok létre a kezdeményezés elindítására.” Az emlékmű kialakításának gondolatát és Dr. Szilágyi László kezdeményezését a református presbitérium nagy örömmel fogadta és annak megvalósulását fontos, méltó és nemes feladatnak tartotta és az ehhez szükséges területet 13/2017–es határozatában, 2017. 02. 19–i presbiteri gyűlésén felajánlotta.2017. április 26–án, Kisvárdán jártak a Honvédelmi Minisztérium (HM) Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HM HIM) „Magyar Hadisírgondozás” program munkatársai, akik az I. világháborús sírok nyilvántartásával és a meglévő sírok felújításáról megpróbálnak gondoskodni. A városban az „amatőr” helytörténeti világháborús emlékeket kutató, Nagy Ferenc, Marozsán János, id. Filep János, valamint Néző István helytörténész, a sírok környezetének feltárását folytatták a leletmentést s láthatóvá tették a megtalált két sírt és környezetét. 

2017. április 30–án a város polgármestere és a történelmi egyházak vezetői helyszínen győződtek meg a rendezetlen állapotokról s döntöttek a terület rendbetételét illetően és az azt követő munkálatokról, így a leendő I. világháborús emlékmű helyéről. Így már látható a leendő emlékhely helyszíne. A munkálatok tovább folytatódtak, Százvai László vezető református lelkész gondoskodó, irányító munkájával.  

Az emlékmű a Régi Temető református részén, az egykori katonasírok (amelyekből ma már csak kettő van meg sajnos) közelében épült - kezdte tájékoztatását, Százvai László vezető református lelkész, akinek gondoskodó, irányító munkájával sikerül a már 1924–ben tervezett emlékmű 2018–as megvalósítása. A korábban akácossal sűrűn benőtt területet megtisztítottuk, az emlékművet pedig a környezetéből kiemeltük. Három lépcsőfokon lehet fellépni a talapzatra. A talapzat 6,5 méter átmérőjű térkövezett kör, melynek hátsó részén három "fal" áll majd. A falak faragott mészkőburkolatot kapnak. (Hasonlót, mint amiből a Diener család kápolnája épült) 

Mindhárom falon 80x200 cm méretű gránit tábla van elhelyezve, melyekből a szélső kettőn az első világháborúban elhunyt kisvárdai hősök neve és az szerepel, hogy hány évesen haltak hősi halált. A középső táblán olvasható, hogy mi ez az emlékmű, ki állíttatta. A falak szándékosan nem érnek össze, és szögben megtörve helyezkednek el, a tetejük pedig íves lesz. Az ívek a Koronás Magyar Címerben található hármas halomra utalnak, a széttagoltság pedig az elő világháborút lezáró Trianoni Diktátumra utal. Az emlékmű kivitelezője Lovácsi Róbert sírköves vállalkozó. A névsor összeállításában Néző István helytörténész van segítségünkre.  
Sveće
Lapidaris
Trenutno ne gori niti jedna sveća za preminule.
Upalite sveću za preminule kliknuvši na dugme niže!
Upala sveće
Tihe reči
Nehéz a búcsú, Ha nem lesz már kitárt kar. Fájó a búcsú, Szeretettől szakasztó. Sokáig szól a búcsú, Halál haláláig. De veled marad az elveszített. Gyöngédsége erősség. Derűje magasztosság. Tisztessége tisztaság. Az elveszítettet megleled.
Napisao: Szikszai István - 2018.10.26.
Uređivanje
Pisanje uspomene
Upala sveće
Upalite i Vi sveću u spomen preminulog! Molimo upišite svoje ime i prezime, poruka nije obavezna. Upaljene sveće 7 dana gore na spomen stranici preminulog.
Možete da pišete poruke naslovljene na preminuog, ispričate lepu uspomenu ili da prenesete neki zajednički doživljajj ostaloj rodbini, poznańicima i prijateljima.

Naziv onog ili onih koji se prisećaju. Npr. "Milan" ili "Milan i porodica", ali možete da ispišete i celo ime, to je Vaš odabir.
Ne može da bude prazno!

Ne može da bude prazno!

Trebate označiti kockicu „Nisam robot”.
Uređivanje
Naziv onog ili onih koji se prisećaju. Npr. "Milan" ili "Milan i porodica", ali možete da ispišete i celo ime, to je Vaš odabir.
Ne može da bude prazno!
Ne može da bude prazno!
Definisanje e-mail adrese
Upišite svoju e-mail adresu, ako biste želeli da dobijate informacije o promenama na spomen strani!
Vaša e-mail adresa kojom ste se ranije registrovali.
 
Lapidaris