„eine in Stein gemeißelte Geschichte”

Római Katolikus Templom

Daten der Gedenkstätte
Land Ungarn
Komitat/Bezirk Szabolcs-Szatmár-Bereg
Ortschaft Nyíregyháza
Anschrift Nyíregyháza, Kossuth tér 4, 4400
Stehend 1904
Gefertigt von Nyíregyháza Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatal
Geschichte der Gedenkstätte
Római Katolikus TemplomA római katolikus templom Nyíregyháza egyik legismertebb épülete, ami – a város szívében –a főtéren található. A templom külső képe – gazdag tagoltságával, támpilléreivel, dekoratív elemeivel lebilincselő látványt nyújt. Kettős tornyával, tiszta stílusával és szerkezeti tökéletességével a hazai egyházi építészet kiemelkedő alkotása, melyet 1904. augusztus 20-án szenteltek fel. Szükség volt az 1814-re felépült régi templom elbontására, hiszen a 19-20. század fordulóján a római katolikusok száma már megközelítette...
Erscheinen der gesamten Geschichte
Római Katolikus Templom

A római katolikus templom Nyíregyháza egyik legismertebb épülete, ami – a város szívében –a főtéren található. A templom külső képe – gazdag tagoltságával, támpilléreivel, dekoratív elemeivel lebilincselő látványt nyújt. Kettős tornyával, tiszta stílusával és szerkezeti tökéletességével a hazai egyházi építészet kiemelkedő alkotása, melyet 1904. augusztus 20-án szenteltek fel. Szükség volt az 1814-re felépült régi templom elbontására, hiszen a 19-20. század fordulóján a római katolikusok száma már megközelítette a 6000 főt és a 900 főre méretezett templom szűknek bizonyult a hívek befogadására. Új templomot sürgetett az a városrendezési szempont is, hogy a régi templom elbontásával felszabadulna a város főtere, a kereskedelem központja. A közelgő aranymiséjére készülő Samassa József egri érsek is egy új templom építését szorgalmazta. Így született meg 1901-ben a várossal a megegyezés: a régi templom telkéért cserébe más helyet biztosít a felépítendő új számára, amelyhez a költségeket az érsek biztosítja. Az alapkövét 1902. július 23-án tették le a Nagy Virgil és Kommer József budapesti mérnökök tervei alapján épülő templomnak. 1902 novemberére már felhúzták a falakat és félik álltak a tornyok is, 1903. május 3-án a jobboldali toronyra pedig felhelyezték a keresztet. 1903-ban Sowinszki József világhírű órásmester készítette és építette be a két toronyba az óraszerkezetet. Samassa József 1904. augusztus 19-én érkezett a városba, hogy részt vegyen felszentelési ünnepségen. A templom tornyai a második világháborúban megsérültek, ezért azokat 1948 tavaszán bádogosok állították helyre.

A Magyarok Nagyasszonya-templom 1993 óta a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye társszékesegyháza. 

A Kossuth téren, szabadon álló, háromhajós, keresztházas, sokszögű szentélyzáródású templom. 

Szentélye délkeleti, északnyugaton két 43,6 m magas torony által közrefogott homlokzat. A templom cserépfedésű. A templom faragott kő alapon álló téglaépület. A különböző színű téglák adják a díszítőelemek egy részét.

A tornyok által közrefogott homlokzat középtengelyében oromzatos, bélletes kapu, melynek félköríves timpanonjában kőből faragott dombormű: Szűz Mária a gyermek Jézussal, Szent József és Keresztelő Szent János társaságában, amint előtte hódolnak Szent István és Szent László magyar királyok.

A homlokzatot oromzat zárja, mezejében hármas neoromán ablakcsoport, tetején kőkereszt. A toronytestek alsó szintjein mélyített falmezőben résablakok, emeleten nagyméretű félköríves ikerablakok, a szinteket övpárkány választja el egymástól. Felső szinten óra található.
Kerzen
Lapidaris
Zurzeit brennt keine einzige Kerze für die Verstorbenen
Zünden Sie eine Kerze für die Verstorbenen an, indem Sie auf die nachfolgende Taste klicken!
Anzünden der Kerze
Stille Worte
Lapidaris
Noch niemand hat eine Gedenkschrift verfasst
Schreiben Sie eine Gedenkschrift über den/die Verstorbene/n, indem Sie auf die nachfolgende Taste klicken!
Schreiben eines Gedenkens
Anzünden der Kerze
Brennen auch Sie eine Kerze zum Gedenken an den/die Verstorbene/n an! Wir bitten Sie, Ihren eigenen Namen anzugeben. Es ist nicht Pflicht, eine Nachricht zu schreiben. Die angebrannten Kerzen brennen 7 Tage lang auf dem Datenblatt des/der Verstorbenen.
Sie können adressiert an den/die Verstorbene/n eine Nachricht schreiben, sie können ihm/ihr eine gemeinsam erlebte Erinnerung erzählen, oder Sie können irgendein gemeinsamen Erlebnis den weiteren Angehörigen, Bekannten, Freunden übergeben.

Benennung des oder der Gedenkenden. Z.B. "Béla" oder "Béla und Familie", aber Sie können auch einen vollkommenen Namen angeben, das ist Ihnen überlassen.
Das kann nicht leer sein!

Das kann nicht leer sein!

Machen Sie ein Häkchen bei "Ich bin kein Roboter".
Konstruktion
Benennung des oder der Gedenkenden. Z.B. "Béla" oder "Béla und Familie", aber Sie können auch einen vollkommenen Namen angeben, das ist Ihnen überlassen.
Das kann nicht leer sein!
Das kann nicht leer sein!
Angabe der E-Mail-Adresse
Geben Sie Ihre E-Mail-Adresse an, wenn Sie über die Änderungen auf der Gedenkseite informiert werden möchten!
Ihre E-Mail-Adresse, mit der Sie sich schon früher registriert haben.
 
Lapidaris