Szolgáltatások
Síremlékek, kripták, urnasírok, készítése. Régi síremlékek tisztítása, helyre állítása, helyszíni betű vésés és után festés
HASZNOS TUDNIVALÓK
TANÁCSADÁS A SÍREMLÉK KIVÁLASZTÁSÁHOZ
GRÁNIT , MIÉRT IS EZT AZ ANYAGOT AJÁNLJUK?
Röviden: síremlék készítésére ez a legjobb, ebben évtizedek múlva sem fog csalódni.
A gránit a természetben előforduló mélységi magmás kőzet , mely a legelterjedtebb a Földön. Nagy mélységben , magas hőmérsékleten , lassú lehűlés útján keletkezett. Legfőbb
alkotóelemei a kvarc az alkáliföldpát és a csillám. Rendkívüli keménységét és ellenálló képességét az eltérő nagyságú és keménységű szerkezeti szemcséinek köszönheti.
Színe , széles skálán mozog , de igazi „arcát” magas fényű polírozásnál mutatja meg .
Rendkívüli keménysége miatt , csak speciális szerszámokkal munkálható meg. Tömör szerkezetéből adódóan jól ellenáll az időjárás viszontagságainak (meleg, fagy, hó, eső), a korróziónak. Sajnos hazánkban nem található meg ez a nagyszerű kőzet, ezért a világ különböző részein (például: India, Brazília, Svédország) bányászott anyagok kerülnek felhasználásra. Változatos színüket a bennük található ásványok határozzák meg, éppen ezért nincs két teljesen egyforma kőtömb. Ettől lesz minden gránit termék kicsit egyedi.
A kültéren lévő csiszolt gránitanyag hosszú távon sem igényel különösebb karbantartást.
Gondozásánál általában puha száraz rongy ajánlott.
Foltosodásra ez a kőzet kevésbé hajlamos , viszont a fém koszorúvázaknál keletkező rozsdát és egyéb olajakat , pl. viaszt érdemes távol tartani felületüktől ( főleg a világos színű gránitoktól) .Ezek kiküszöbölésére a jól bevált alátétfólia vagy kővédő , kőápoló szer használható.
Fényét megőrzi, nem mohásodik , nem fagy szét. Rendkívül előnyös tulajdonságai miatt készítjük síremlékeinket ezekből a csodálatos anyagokból, melyeket GRÁNITNAK nevezünk.
- A sírkő a megemlékezés kézzelfogható jelképe, ezért kiválasztására érdemes különös gondot fordítani.
- Mindannyian olyan síremléket szeretnénk készíttetni, mely évtizedekig méltóképpen őrzi az elhunyt szerettünk emlékét.
- Hogy segítsünk Önnek? Kérem vegye figyelembe szakmai tapasztalatunkat, javaslatainkat.
Mennyi idő után lehet síremléket készíttetni , temetés után?
Akár azonnal is.
A sírkő alapjai (betonáthidaló, gerenda, helyszínen készített vasbeton járda) a szűz földre van elhelyezve, amire kerül a síremlék. Így a felépítmény nem a mozgatott földre van építve. Sajnálatos módon, ha a szűz föld megmozdul, akár évtizedekkel később is, a síremlék megbillenhet.
MILYEN ALAPRA ÉPÜLJÖN? HOGYAN KERÜLHETŐ EL A SÜLLYEDÉS?
Lehetőség szerint helyszíni vasbeton alapot készítünk akár cölöp alappal kiegészítve.
MILYEN ANYAGOT VÁLASSZAK A SÍRKŐNEK?
- Ár szempontjából a műkő sírkő a leginkább kedvező, (bár ma már ez sem minden esetben igaz) érdemes tudni, hogy ezek a sírkövek öntött anyaguk lévén rövidebb élettartamúak, mint a természetes anyagok. Hátrányai: erősen nedv szívó, mohásodik, foltosodik, rozsdásodik, ha megakarjuk őrizni eredeti színét, akkor időnként újra kell csiszolni. Mindezen tulajdonságai ellenére ha önnek lehetősége lesz a későbbiekben a sírkő rendszeres karbantartására akkor hosszú évekig szép marad.
- Természetességénél fogva síremlék készítésére a legalkalmasabb a Gránit. Előnye: savas esőnek, lúgnak ellen áll nem erősen nedv szívó, nem mohásodik, nem foltosodik, nem rozsdásodik, felújításra nincs szükség.
MILYEN KIEGÉSZÍTŐKET VÁLASSZAK?
– Gránit kiegészítőként választható a síremlék színével megegyező gránitváza, vázák és mécses.
– Bronz kiegészítőként választható még a felirattal harmonizáló színű bronzvázák, mécsesek és örökmécsesek.
– Bronzbetűk alkalmazásakor (pl. név ), minden egyes betűt fúrással és ragasztással rögzítünk a kőbe. Ennél a lehetőségnél is választható a felirattal harmonizáló egyéb bronz díszítőelem is, mint pl.: keresztek, virágok stb.
– Homokfúvásos technikával, melynek során a betűket a gránitba véssük, majd a megrendelő igénye szerint kifestjük vagy natúr színűre hagyjuk (A natúr betűk nem minden kőfajtán érvényesülnek!). Ezzel a technikával különböző kereszt illetve virág díszítéseket is tudunk készíteni.
– Minden kiegészítőt, amit a síremlékre teszünk, fúrással – dübelezéssel, ragasztással rögzítünk.
GYAKRAN FELMERÜLŐ KÉRDÉSEK
- Milyen karbantartást igényel a gránit síremlék?
- Csak tiszta vízzel kell lemosni, vagy szappanos dörzsivel lehetséges megtisztítani az erősebb szennyeződésektől.
- Milyen a fuga?
- Színtelen: átveszi a kő színét.
- Rugalmas: a nagy hőingadozás miatt a kövek tágulnak és összehúzódnak egymáshoz képest (diletáció).
- A sírkövet télen védeni kell?
- A gránit síremléket nem szükséges, mert ellenáll a fagynak.
- Mennyi időt bír az arany betű?
- 10-15 évet.
- Milyen vastag fedlapot érdemes készíttetni?
- 3-4-5cm gránitból műkőből 8-10cmvastagságút
MI HATÁROZZA MEG A MÉRETEKET?
Manapság már egyre több helyen (főleg városokban) helyi rendelet szabályozza a telepíthető síremlék méreteit. Ebben az esetben ehhez kell igazodni.
Az általunk készített síremlékek méretei általában megfelelnek a telepíthető normáknak. Természetesen a standard méretek mellett egyedi méretű sírokat is készítünk.
Mivel saját műhelyünkben magyar munkaerővel készítjük termékeink nagy részét, ezért, szinte bármilyen igényt teljesíteni tudunk.
MI BEFOLYÁSOLJA AZ ÁRAKAT?
A síremlékek árképzésében több tényező játszik szerepet.
– Elsősorban a gránit színe a befolyásoló tényező. A különböző színek között jelentős árkülönbségek vannak.
– Meghatározó az anyag vastagsága is.
– A kidolgozások milyensége (kerekítések, fózolások).
– A faragások, díszítések (felületi vagy térbeli) .
Ár össze hasonlításoknál ezekre nagy körültekintéssel érdemes figyelni, mivel sokszor ezzel tudják megtéveszteni a megrendelőket (pl. xy-nál olcsóbb az ár, de vékonyabb, kevésbé megmunkált, stb. ez akkor nem tűnik fontosnak, viszont idővel ezek okozzák a sok bosszúságot , problémát ).
KÉRJEK-E ÜLTETŐ FELÜLETET A SÍRRA?
Ha ültető felülettel rendeli a sírkövet, ügyelni kell arra, hogy túl nagyra burjánzó növényt ne ültessen, mert szétfeszítheti a sírkövet, és nehezíti az esetleges bontást. Bármilyen alakzat, forma választható, anyagtípustól függetlenül (bármilyen anyagú sírkőbe kérhető) .
MILYEN ANYAGBÓL KÉSZÜLJÖN A JÁRDA, AMI A SÍRKÖVET VESZI KÖRÜL ?MŰKŐBŐL-BETONBÓL, VAGY GRÁNITBÓL?
A műkő-beton járda előnye, hogy olcsóbb, nem annyira kényes, könnyebben és olcsóbban pótolható.
A gránitborítású járda drágább, de esztétikusabb, akár csúszásmentesített kivitelben is elkészíthető.
MENNYI IDŐ ALATT KÉSZÜL EL A MEGRENDELT MUNKA?
Általánosságban 4-6 hét , anyagtól és különleges igényektől függetlenül, de sürgős esetben akár 3 munkanapon belül is elkészítjük bármilyen anyagból, ha nem tartalmaz műkövet.
A BRONZ BETŰ JOBB VAGY A VÉSETT?
Ami a kőbe van vésve tartós, ami rá van téve ( pl. bronz feszület ), azt ellophatják a színes fém gyűjtők. A bronz drágább és az ára, többszöröse lehet a vésett betű árának. A bronz betűk pótlása jóval költségesebb, és a régebben fent lévő betűktől színben eltér az új.
MILYEN KÉPEKET VAGY FELIRATOKAT RAKHATOK A SÍREMLÉKEMRE?
A kép lehet lézer gravírozott, vagy porcelán.
A lézer gravírozott: speciális eljárással készül kifejezetten homogén fekete felületre, mely egy jó minőségű fényképről készül. Előnye a tartósság és a nagy méret (akár 120×240 cm), hátránya- nem lehet színes.
Porcelán kép: többfajta méret, alak és színben is kérhető.
Előnye, hogy színes is lehet, hátránya , hogy sérülékeny.
MIKOR KELL FIZETNEM?
A fizetés két részletben történik:
- A sírkő megrendelésnél 50% foglalót veszünk fel.
- A sírkő kiszállítása és hiánytalan átvétele után a fennmaradó összegetrendezzük .
MIKOR VESZÍTEM EL A GARANCIÁIMAT?
Amennyiben bármilyen beavatkozás, változtatás, éri a síremléket, melyet cégünkön kívül álló szakemberek, kontárok végeznek, az a garancia teljes vesztését okozza.
MAGYARORSZÁG EGÉSZ TERÜLETÉN VÁLLALNAK SÍREMLÉKSZÁLLÍTÁST, ÁLLÍTÁST?
Igen! Az ország teljes területén vállalunk szállítást.
MIÉRT VAN SZÜKSÉG A RÉGI SÍROK FELÚJÍTÁSÁRA?
Elsősorban a műkő síremlékeket kell felújítani, pl. mohásodás, elszíneződés, rozsda felszívódás, repedezés, süllyedés miatt.
Felújítás folyamatai: Amennyiben az alap nem megfelelő mindent szétszedünk és új alapot készítünk, majd szakszerűen visszaépítjük.
A felújításra szoruló elemeket géppel lecsiszoljuk, a keletkezett repedéseket kitömítjük, kihézagoljuk cementtel ill. szilikonnal.