Környezettudatos temetkezési fajták
A temetkezéssel kapcsolatban ritkán merül fel a környezet tudatosság, a természet védelme. A nyugati országokban viszont egyre népszerűbbek az öko-temetések, így több mintát és alternatívát is összegyűjtöttünk. Magyarországon a temetkezést törvény szabályozza, így korlátozottak a lehetőségek a zöld megoldásokra, de biztosak vagyunk benne, hogy pár év múlva hazánk is nyitottabban fog állni a környezetkímélőbb megoldásokhoz.
Hamvasztás
Kétségtelen , hogy környezetkímélőbb megoldás a koporsós temetésnél a hamvasztás. Koporsós temetés esetében a föld mélyén lezajló bomlási folyamatok szennyezhetik a talajvizet, ami globálisan szemlélve kihat a Föld, így hazánk ivóvízkészletlére is. Amerikában még hozzáadódik a balzsamozás miatt a vízbe és a földbe szivárgó vegyszer elegy káros hatása.
Hazánkban az öko törekvések apró lépésekkel elindultak, törvénybe foglalták, hogy csak lebomló, környezetkímélő koporsós temetésre van lehetőség és nálunk nincsennek konzerváló eljárások.
A hamvasztás is megterheli természetesen a környezetet , minden esetben leglább 20 liter gázt, vagy üzemanyagot használnak fel az eljárás közben, ami jelentős mennyiségű szén-dioxid, szén-monoxid, nitrogén-monoxid kibocsátással jár. A megmaradó hamu jelentős mennyiségű higanyt és nehézfémeket tartalmaz. A hamvasztás során a légkörbe került káros anyagok hozzájárulnak a globális felmelegedéshez, globális szinten az üvegházgáz-kibocsátás 0,2 százalékát teszik ki. Évente a hamvasztásokkal 6,8 millió tonna széndioxid juttat a levegőbe világszerte.
Összességében viszont még mindig ez a kíméletesebb a természetre, élővilágra nézve, helytakarékossági szempontból szintén mérvadó a túlnépesedett társadalmaknál.
BIO URNA
Talán a legelterjedtebb, amire már Magyarországon is van példa az a bio urnák iránya. A hamvakat tartalmazó zsákokat, uránkat könnyen lebomló, természetes anyagokból készítik, ilyen az alga, vagy a puhított fakéreg. Külföldön úgynevezik, hogy "Earth Vessel" megoldás, amely 100%-ban kézzel készített urnát jelenti, ami ennek révén teljesen egyedi külsőt kap.
Éljek tovább faként
A bio urnás temetkezést tovább gondolt verzója, hogy emlék erdőket hoztak létre temető gyanánt. MAgyarországon Tata mellett, Aggostyán területén találhatunk ilyen erdőt jelenleg.
A hamvakat a lebomló urnát az erdészekkel közösen kiválasztott fa gyökere alá helyezik, így ebből is táplálkozik a növény, gyakorlatilag tovább élhetünk, bekapcsolódhatunk halálunk után a természet körforgásába. Ennél az alternatív temetési módnál a fákat meg kell jelölni, így meg tudjuk óvni ezeket a növényeket az erdőírtástól, amivel szintén a környezetet óvhatjuk.
Folyóba szórt hamvak
Világ szinten gyakori szertartás, hogy a hamvakat egy folyóba szórják. Hazánkban a hamvak hazavitelét és szétszórását 2020 január 1-től szabályozzák egy rendelettel, ami azt mondja ki, hogy a kiadásról igazolást kell kiállítani, aminek feltétele a halotti anyakönyvi kivonat és a halotti bizonyítvány bemutatása. Fel kell tüntetni, hogy a hamvakat hol szeretné a család elhelyezni, ha volt végrendelet, végakarat, amiben ez szerepelt, akkor ezt is csatolni kell a dokumentumokhoz. Csak közvetlen családtag, valamint aki végrendeleti juttatásban részesül a kegyeleti jognak megfelelően őrizheti meg és köteles a többi családtagot értesíteni a hamvak elhelyezésének címéről. A hamvak szétszórásának pontos idejét és helyét szintén fel kell tüntetni, ha ezt az opciót választják.
Akár a levegőbe emelkedve, repülőről, hőlégballonról szórva is méltó búcsút vehetünk szerettünktől, de ehhez a légügyi hatóság engedélyét is kérnünk kell. Bármely verziót választjuk érdemes a megemlékezés, a szertartás öko voltát is mérlegelni.
Könnyen lebomló koporsók
Talán ez a legelterjedtebb megoldás, a világon, ami a természetbarát temetkezést illeti, könnyen lebomló anyagokból készítenek koporsókat, legyen ez rattan, vagy lakkozatlan fa, bambusz, banánlevél, ha a legegyszerűbb megoldásokra gondolunk. Külföldön az ökológiailag lebomló lepel, vagy az organikus zsák elterjedt, de találkozunk papír koporsókkal is.
A dán Dancof cég gyakorlatilag újrahasznosított papímaséból készít elegáns koporsókat, amik felveszik a versenyt a fával küllemben. A természetvédelmi szempontok mellett az ára is sokkal kedvezőbb, így gyakran a kevésbé tehetősek is ezt választják.
Az angol Stockport krematórium számos öko koporsót kínál, a gyapjú a legnépszerűbb a kínálatukból. A biológiailag lebomló kartonkoporsóik pedig a malmok melléktermékéből összepréselt faforgácsaiból készülnek.
Nem meglepő módon ezt is tovább gondolták és nemezelt koporsók is hódítanak, méghozzá Skóciában és Norvégiában is a két feltalálónak köszönhetően. Az elhunyt személyiségéhez igazítják a művészek, Yoli Somme és Ian Michell, az alternatív koporsóikat.
Tengerparti országoknban új innovatív irányvonal a tenger fenén elhelyezett koporsó bio anyagokból, amibe egy hamvakat tartalmazó zsák kerül szintén természetes anyagból. Amellett, hogy zöld megoldás még designos is és figyeltek, hogy homokbuckára emlékeztessen a formája, így az élővilágot nem zavarja, a két nyíláson át pedig a halak tudnak közlekedni kedvükre.
Speciális három rétegű kartondobozból hazánkban is készülnek koporsók Rákóczifalván. Ez ideális választás hamvasztáshoz, önkormányzatoknak szociláis temetésekhez és környezetkímélő temetési alternatívaként.
Az innovatív megoldások itt nem érnek véget a kegyeleti szolgáltatásoknál, nem csak a temetkezésben, hanem a megemlékezésben, az emlékek megőrzésében is megjelentek. A Lapidaris egy magyar fejlesztés, az emlékoldal lehetővé teszi, hogy szerettünk életéről készítsünk egy emlékoldalt, amit bármikor meglátogathatunk és bővíthetünk. A Lapidaris több nemzetközi díjat is kapott az utóbbi években, hiszen egyedülálló és különleges módon megmuthatjuk meg, hogy milyen nagyszerű ember volt az elhunyt.